Jak kupić mieszkanie w Niemczech? Kilka porad rozwiązujących problem

Przeprowadzka do Niemiec to decyzja niełatwa. Podejmowana jest zazwyczaj ze względu na podejmowaną pracę bądź przebywającą już w tym kraju rodzinę. Zanim jednak uda nam się wyjechać czekają na nas obowiązki i decyzje, które podjąć powinniśmy zdecydowanie jak najszybciej. Jedną z nich jest zakup mieszkania, jeżeli w planach mamy stały pobyt bez szans na powrót do Polski w bliżej nieokreślonej przyszłości. Sprawdźmy jak zrobić to możliwie szybko i bezpiecznie.

 

Oczywiście, sytuacja jest dla nas najbardziej komfortowa w momencie, gdy mamy na miejscu bliskich bądź znajomych, którzy kilka pierwszych kroków mogą wykonać za nas. O ile poszukiwanie mieszkania rozpocząć możemy już w Polsce, o tyle rozmowy i oglądanie poszczególnych ofert wiąże się już jednak z naszą obecnością. Jeżeli jest ktoś, kto może przeprowadzić wstępną selekcję i pozostawić nam tylko najlepsze propozycje, jest to zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie.

 

Od czego powinniśmy zacząć poszukiwanie mieszkania w Niemczech?

 

Wyjścia są dwa. Albo mieszkania szukają nam osoby przebywające obecnie w Niemczech, albo przenosimy się sami by dopilnować wszystkich kwestii od początku do końca. Drugie rozwiązanie wiąże się niestety z koniecznością wynajmu mieszkania na czas poszukiwań bądź zamieszkania ze znajomymi lub rodziną. Zanim jednak to nastąpi warto abyśmy poświęcili kilka chwil na poszukiwania w Internecie. To prawdopodobnie najszybszy sposób by zapoznać się z rynkiem nieruchomości w Niemczech.

 

Jakie strony warto odwiedzić? Zdecydowanie polecamy ebay.de, immobilienscout24.de i wg-gesucht.de, jako miejsca w których liczba ogłoszeń jest największa a ich jakość powinna nas zdecydowanie zadowolić. Przede wszystkim jednak powinniśmy zapoznać się z cenami oraz warunkami jakie w danej kwocie zastaniemy. Różnią się one w zależności od miasta, bliskości do centrum, otoczenia, im dokładniej więc zapoznamy się z ofertą, tym mniejsze będzie nasze zaskoczenie tym co znajdziemy w ogłoszeniach.

 

Na co uważać szukając mieszkania w Niemczech?

 

Przede wszystkim, o ile nie mamy na miejscu rodziny bądź znajomych, którzy opowiedzą nam kilka słów o lokalizacji, dokładnie ją sprawdzajmy. W Niemczech można znaleźć wiele mieszkań w przyzwoitej cenie, jednak wiąże się to z nie najlepszą okolicą, nie najmilszymi sąsiadami oraz szeregiem problemów komunikacyjnych. Internet zdradzi nam dużo z historii osiedla, dodatkowo warto podpytać przyszłych sąsiadów i zebrać trochę opinii. Nie każdy powie prawdę, pewien obraz jednak już mamy.

 

Planując zakup mieszkania warto także skorzystać z porad prawnika oraz rzeczoznawcy. Co prawda zwiększa to koszta zakupu, może nam oszczędzić ogromu problemów w późniejszym czasie. Dotyczy to między innymi wglądu w księgi wieczyste, co wiąże się także z wizytą u notariusza. Zakup mieszkania w Niemczech nie różni się zbytnio od zakupu mieszkania w Polsce. Główna zasada dotyczy przede wszystkim ostrożności, dokładnego sprawdzania dokumentów oraz okolicy, w której to planujemy zamieszkać.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń