Kilka ciekawostek o Holandii, sprawdź czego możesz jeszcze nie wiedzieć!

Holandia to kraj piękny, o zróżnicowanej kulturze, przyrodzie, zwyczajach. I chociaż czuć tutaj europejski klimat, w każdym zakątku znajdziemy coś innego, wartego zobaczenia, zwiedzenia, poznania. To także niebywała historia, którą warto poznać udając się w podróż do Holandii. Kraj ten kryje w sobie także ogrom ciekawostek, tematów niebanalnych, odmiennych, tajemniczych. W jednym miejscu postanowiliśmy zebrać je wszystkie!

 

1. Królestwo Niderlandów

Holandia, Niderlandy czy Królestwo Niderlandów? Niewiele osób wie, że nazewnictwo to nie jest przypadkowe, jednocześnie fraza „Holandia” nie jest oficjalną nazwą dyplomatyczną. Odnosi się ona przede wszystkim do kwestii geograficznych, związanych z prowincjami. Nazwa Niderlandy stosowana jest natomiast przede wszystkim w kontekście historycznym.

 

2. Zamki w Holandii

Otwartych do zwiedzania jest około 300, ciężko więc wymienić tylko te najważniejsze. Slot Assumburg, Kasteel Marquette, Kasteel De Haar. Nazwy te zapewne niewiele mówią większości z Was, są to jednak miejsca warte odwiedzenia o każdej porze roku. Temat ten pozostawiamy jednak dla osobnego artykułu.

 

3. Rowerem przez Holandię

Według różnych statystyk oraz wyliczeń praktycznie każdy mieszkaniec kraju posiada swój rower. To zdecydowany ewenement w skali nie tylko europejskiej. Zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu spotkamy praktycznie na każdym kroku. Jeśli wierzyć nieoficjalnym danym, na około 16 milionów mieszkańców przypada 13 milionów rowerów. Fakt warty odnotowania.

 

4. Depresja w Holandii

Na szczęście chodzi o depresję w kontekście geograficznym, bowiem 25% powierzchni tego kraju znajduje się poniżej poziomu morza. Średnia wysokość kraju to 10 m n.p.m. a najwyższy punkt ma zaledwie 322 m n.p.m. co sprawia, że bez trudu przemierzymy Holandię wzdłuż i wszerz.

 

5. Kraj wysokich ludzi

Wiedzieliście o tym, że w Holandii odnotowuje się najwyższy średni wzrost mężczyzn oraz kobiet? Odpowiednio 184 centymetry oraz 170 centymetrów. Co prawda zazwyczaj spacerując ulicami większości miast nie odczujemy większej różnicy, często spotkamy jednak osoby bardzo wysokie, szczególnie w porównaniu z europejskimi turystami.

 

6. Kawa rano, kawa wieczorem

Średnio rocznie na jednego mieszkańca przypada 160 litrów kawy. To zdecydowanie więcej niż herbaty czy piwa, które przecież w tym kraju także są popularne. Ważne jednak, że udając się do pobliskiej kawiarenki spotkać możemy wiele rodzajów kaw, lepszych bądź gorszych w smaku, warto więc spróbować dużej części z nich. Dla turystów ilość wypijanej kawy dziennie może okazać się dość dużą ciekawostką, niespotykaną w innych krajach Europy.

 

7. W Holandii wszędzie jest blisko

Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim faktem, że kraj ten odznacza się największą gęstością zaludnienia wśród wszystkich krajów europejskich. Brak dużych lasów potęguje to wrażenie, efekt ten zauważalny jest praktycznie w każdym odwiedzanym przez nas mieście. Czy jest tłoczno? To już zdecydowanie subiektywne odczucie, warto więc przekonać się samemu.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń