Obiekty sportowe w Holandii – co warto zobaczyć ?

Według różnych danych do uprawiania sportu w Holandii przyznaje się 71% mężczyzn oraz 66% kobiet. To zdecydowanie jeden z największych odsetek społeczności w Europie. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest fitness, uprawiany nałogowo nie tylko w przeznaczonych do tego celu klubach. Holendrzy słyną także z zamiłowania do piłki nożnej oraz kolarstwa, odrobinę mniej biegania oraz pływania. Wszystkie te dyscypliny prowadzą na piękne stadiony oraz obiekty sportowe, które dziś zwiedzimy wspólnie w trakcie krótkiej wycieczki.

 

W pierwszej kolejności udajemy się do Amsterdamu by odwiedzić Stadion Olimpijski. Ten wielofunkcyjny obiekt początkowo posiadał pojemność 34 000 miejsc, następnie powiększony został aż do 64 000 miejsc. Arena stała się świadkiem zawodów w wielu dyscyplinach, po Igrzyskach Olimpijskich będących powodem powstania stadionu gościli na niej piłkarze, lekkoatleci, żużlowcy oraz kolarze. Obiekt ten miał zostać zburzony, uratowało go jednak wpisanie na listę zabytków. Od 2005 roku znajduje się na nim Muzeum Sportu.

 

Z kart historii przenosimy się do współczesności a więc jednego z najnowocześniejszych stadionów świata czyli Amsterdam ArenA. Oddany został do użytku w 1996 roku kosztując 250 milionów guldenów. Z miejsca stałem się obiektem przeznaczonym meczom rozgrywanym przez Ajax Amsterdam oraz reprezentację Holandii. Większość z nas pamięta zapewne pasjonujące pojedynki, jakie miały miejsce na tym stadionie w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy w 2000 roku. Jedną z największych atrakcji jest rozsuwany dach, pierwszy tego typu w Holandii. Możemy zapewnić, że stadion ten jest obowiązkowym punktem wycieczki każdego pasjonata sportu.

 

Powoli zmieniamy dyscyplinę w odrobinę niespodziewanym kierunku a więc ku… hokejowi na trawie. Jeden z najważniejszych sportów w Holandii doczekał się także atrakcyjnych obiektów sportowych, z których prawdopodobnie najważniejszy znajduje się w Rotterdamie. Sportpark Hazelaarweg to obiekt wielofunkcyjny, w tym jednak przypadku piłka nożna zdecydowanie schodzi na dalszy plan. Odbyły się na nim turnieje rangi światowej, jak również finały Euro Hockey League.

 

Wielu fanów sportów motorowych wybiera się do miejscowości Zandvoort, gdzie znajduje się Circuit Park Zandvoort. Ten niezwykle atrakcyjny tor wyścigowy od 1952 roku był areną na której gościły bolidy Formuły 1. Zawody te rozgrywano aż do 1985 roku. Tor ten był przede wszystkim świadkiem jednej z największych tragedii w historii zawodów motorowych, życie na nim oddał bowiem Brytyjczyk Roger Williamson. Jego bolid uderzył w barierki i stanął w płomieniach. Kierowcy nie udało się uratować.

 

Holandia to także zespół lodowisk, na których swoje zawody rozgrywają panczeniści. Zwiedzając obiekty sportowe dotrzemy do rozbudowanych kortów tenisowych, zachwycających stadionów do rugby, popularnych stadionów lekkoatletycznych oraz kompleks skoczni narciarskich w Bergschenhoek. W kraju o tak dużym zainteresowaniu sportem praktycznie w każdym mieście natrafimy na obiekty warte odwiedzenia.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń