Opieka zdrowotna w Niemczech – o tym musisz pamiętać !

Podróż do Niemiec to tylko przyjemności w przypadku wyjazdu turystycznego czy też obowiązki, jeśli wybieramy się tam do pracy. To także kilka istotnych elementów, o których musimy pamiętać, planując pobyt w jakimkolwiek zagranicznym kraju. Nigdy nie wiemy co może spotkać nas w drodze bądź w trakcie zamieszkania na terenie Niemiec, istotnych jest więc przede wszystkim kilka najważniejszych informacji dotyczących służby zdrowia oraz zasad dotyczących opieki medycznej w Niemczech.

 

Tak jak w większości krajów europejskich wyróżniamy dwa typy ubezpieczenia. Pierwsze to ubezpieczenie obowiązkowe, któremu podlegają wszystkie osoby mieszkające na terenie Niemiec. Obejmuje ono wszystkich mieszkańców, bez względu na pochodzenie oraz lokalizację. Drugi typ to ubezpieczenie dobrowolne, na które możemy zdecydować się samodzielnie wybierając jedną z dostępnych propozycji. To bardzo istotna wiadomość, szczególnie gdy nie wystarcza nam podstawowa wersja ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie zdrowotne dotyczy każdej osoby zamieszkałej na terenie Niemiec. O ile roczne dochody brutto nie przekraczają kwoty 50 000 euro pracownik zapisywany jest do jednej ze 130 publicznych kas chorych. Obowiązują w nich jednolite składki, dotyczące wszystkich ubezpieczających się osób. Opłacane są one wspólnie przez pracownika i pracodawcę. Ważną informacją jest fakt, że kasa chorych nie ma prawa odmówić ubezpieczenia, wykluczać ubezpieczonych w żaden możliwy sposób. Kasa chorych zapewnić musi także pełen zakres świadczeń zdrowotnych.

 

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia publicznego w Niemczech osoby, które przekraczają przychód w wysokości 50 000 euro, studenci oraz urzędnicy mają możliwość skorzystania z tzw. ubezpieczenia prywatnego. Według oficjalnych statystyk z możliwości tej korzysta już 11% z naszych zachodnich sąsiadów.

 

Czy wyjeżdżając do Niemiec w celach turystycznych musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne? Okazuje się, że nie. Powinniśmy jednak zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ w naszym kraju. Na podstawie formularza E11 zostajemy objęci ubezpieczeniem wypadkowym oraz zdrowotnym. Sytuacja wygląda natomiast inaczej jeśli planujemy udać się do Niemiec w celach zarobkowych i jesteśmy w stanie stwierdzić, że nasz pobyt trwał będzie więcej niż 50 dni. W takim wypadku konieczne jest uzyskanie obowiązkowego ubezpieczenia. Dokonać tego powinien nasz pracodawca, który może przyjąć możliwość opłacenia całego pakietu socjalnego, w którego skład wchodzi ubezpieczenie zdrowotne, rentowe oraz wypadkowe.

 

Co daje nam ubezpieczenie zdrowotne na terenie Niemiec? Ważną informacją jest fakt, że bez względu na wysokość składek traktowani jesteśmy identycznie, co daje nam gwarancję uzyskania pełnych świadczeń. Otrzymujemy możliwość korzystania z pełni usług medycznych bez konieczności posiadania dodatkowych skierowań. Wymagane są one tylko w przypadku usług profilaktycznych, rehabilitacyjnych. Warto pamiętać, że mamy możliwość dowolnego wyboru naszego lekarza ogólnego.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń