Pieniądze w podróży, jak zaplanować budżet oraz wszystkie wydatki?

Każda podróż nierozerwalnie wiąże się z wydatkami. Mniejsze, większe, nie ma to znaczenia. Przed wyruszeniem w drogę musimy zaplanować nasz budżet i nie jest to zazwyczaj zadanie proste. Wybierając się za granicę najczęściej nie znamy wszystkich cen, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co czeka nas na miejscu. Rozsądne jest więc zaplanowanie budżetu o kilkanaście procent większego niż wydatki, które zamierzamy ponieść.

 

Bardzo dobrym pomysłem pozwalającym nam na uściślenie kosztów podróży jest odwiedzenie for tematycznych oraz grup na Facebooku. Znajdziemy w nich Polaków gotowych pomóc nam w każdej kwestii, z każdym pojawiającym się pytaniem. Jeśli będziemy mieli szczęście ktoś na pewno doradzi nam w kwestii wszystkich wydatków jakie spotkają nas po drodze. Tych niestety może być niemało, począwszy od podróży, na kosztach utrzymania, codziennego życia w dużym mieście, szczególnie jeżeli udajemy się do dużej metropolii.

 

Ile kosztuje podróż?

 

Chcielibyśmy odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, niestety nie jest to możliwe. Dużo zależy od tego ile osób podróżuje razem z nami. O ile koszta biletów rosną wraz z ilością podróżujących, o tyle chociażby wyżywienie przygotowane samodzielnie może kosztować o wiele mniej gdy dzielimy się nim ze współtowarzyszami. Samotna podróż to zawsze wyższe wydatki, które jednak rozsądnie zaplanowane nie muszą w całości opróżnić naszego portfela. Na planowaniu właśnie skupia się cała początkowa część wyprawy.

 

Jakie koszta jesteśmy w stanie ustalić przed wyjazdem? Zdecydowanie dotyczy to cen podróży busem, wynajmu mieszkania, koszta hotelu, podstawowego wyżywienia. Większe problemy napotkają nas w przypadku kosztów komunikacji miejskiej, odwiedzanych atrakcji, zakupu ubrań, co często ma miejsce w trakcie dłuższej podróży. Warto więc przygotować sobie odpowiednią listę, wypisując wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy. Nie rozwiąże to wszystkich problemów, pozwoli jednak na ustalenie większości kosztów.

 

Karta czy gotówka?

 

To pytanie często zadają sobie osoby wybierające się w podróż za granicę. Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest posiadanie podstawowej kwoty gotówki, wszelkie wydatki opłacać powinniśmy natomiast kartą debetową. Takie sugestie pojawiają się na większości for dyskusyjnych, wśród opinii Polaków często wyjeżdżających za granicę. Unikniemy w ten sposób konieczności posiadania przy sobie dużej ilości gotówki co wiąże się ze strachem przed kradzieżą.

 

Podstawową ilość gotówki warto mieć przy sobie szczególnie w mniejszych miastach, gdy znalezienie bankomatu może zająć nam kilka minut. Nie wszędzie jest to zadaniem szczególnie łatwym. Jeżeli planujemy jeść w ulicznych budkach także przyda nam się pewna gotówka. W każdym innym wypadku płatności kartą wydają się być opcją zdecydowanie najbezpieczniejszą. Rozsądnie planując budżet jesteśmy w stanie wydać nawet mniej niż zakładaliśmy.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń