Powrót do Polski zza granicy – dlaczego warto?

Rozterki Polaków wyjeżdżających przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej są nam bardzo dobrze znane. Tęsknota za rodziną, przyjaciółmi, zupełnie inna kultura, nowe zwyczaje, inny system prawny, finansowy. Ogrom elementów mających zdecydowany wpływ na naszą aklimatyzację w nowym miejscu. Część osób nie ma z tym najmniejszego problemu, część natomiast po kilku miesiącach bądź latach spędzonych na emigracji postanawia wrócić do kraju. Nie będziemy Was namawiali do tego, by nie wyjeżdżać, wręcz przeciwnie. Dziś jednak chcemy przekonać Was, że istnieją powody dla których warto wrócić do Polski.

 

Według licznych badań coraz większa liczba Polaków postanawia wrócić do ojczyzny. Początek emigracji najczęściej wygląda tak samo. Cel zarobkowy, plany pozostania za granicą kilka miesięcy, może kilka lat, poszukiwanie pracy, stopniowa aklimatyzacja, poznawanie nowych osób, innej kultury, niezaprzeczalne walory turystyczne. Z rozmów z naszymi klientami, powracającymi do Polski, wynika jednak, że w pewnym momencie oprócz aspektów ekonomicznych, dochodzą kwestie emocjonalne. Rodzina, którą pozostawiliśmy w kraju, tęsknota za ojczyzną, za językiem, polskimi produktami, postrzeganiem świata, które przecież w każdym miejscu wygląda zgoła inaczej. Zaczynamy więc zastanawiać się czy jesteśmy w stanie powtórzyć w Polsce to, co udało nam się osiągnąć za granicą.

 

Jednym z głównych powodów powrotów do Polski jest tęsknota oraz pewne problemy logistyczne, które są z tym faktem związane. O ile udaliśmy się za granicę jedynie z najbliższą rodziną, żoną, mężem, dziećmi, pozostawiając w kraju inne bliskie nam osoby, problem ten zaczyna doskwierać już po kilku pierwszych miesiącach. Brak emocjonalnego zaczepienia to jedna z ważniejszych kwestii, poruszanych w trakcie naszych rozmów. Konieczność zazwyczaj dość długiej podróży do Polski to także problem transportowy oraz logistyczny, w wielu przypadkach bowiem rezygnujemy z wyjazdu chociażby z powodu niemożliwości uzyskania tak długiego urlopu.

 

Osoby powracające do Polski z emigracji, szczególnie tej co najmniej kilkuletniej, zauważają także ogrom zmian, które dokonały się w naszym kraju na przestrzeni ostatniej dekady. Wciąż odnawiane ulice, piękniejące osiedla, nowoczesne galerie handlowe na stałe zadomowiły się w ojczyźnie, co skutecznie zmniejszyło przepaść pomiędzy wizerunkiem Polski a standardami oferowanymi na zachodzie. Związane z tym faktem możliwości zarobkowe, wciąż rozwijająca się w naszym kraju sfera technologiczna, pozwalają znaleźć pracę bez konieczności poszukiwania jej daleko od domu.

 

Czy są to wystarczające powody by porzucić poukładane życie i wrócić do Polski? Sprawa jest jak zawsze mocno subiektywna. Czytając ten krótki artykuł sami jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie czy faktycznie liczba powodów przekonujących nas do powrotu jest znacząca. Bardzo popularne w ostatnim czasie są okresowe wyjazdy w celach zarobkowych, nie wiążące się ze stałą przeprowadzką a jedynie czasową tęsknotą, która przecież po kilku miesiącach się kończy.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń