Praca w Holandii – jakie formalności należy spełnić?

Otwarte granice sprawiły, że coraz śmielej poszukujemy pracy zagranicą, także w bardzo atrakcyjnej pod tym względem Holandii. Mnogość ogłoszeń, jakie znaleźć możemy w serwisach do tego przeznaczonych jest bardzo duża a w wielu przypadkach atrakcyjne zarobki kuszą kolejnych zainteresowanych. Zanim jednak podejmiemy pracę oraz zdecydujemy się na wyjazd do Holandii warto zapoznać się z kilkoma poradami, które nie tylko ułatwią nam podjęcie właściwego wyboru lecz przede wszystkim uchronią przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

 

Bardzo często wybierając ofertę pracy jednocześnie korzystamy z oferty pośrednika, który powinien pomóc nam załatwić wszelkie niezbędne formalności. Podejmując taką współpracę pamiętajmy jednak, że pośrednik posiadać powinien odpowiedni certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To jednak nie jedyne wymagania. Pośrednik posiadać powinien także działalność gospodarczą oraz działać na rynku od pewnego czasu .  Pod żadnym pozorem nie powinniśmy także spotykać się z nim poza biurem.

 

Przeglądając oferty agencji rekrutujących do pracy w Holandii natrafić możemy na warunki, których nigdy nie powinniśmy zaakceptować. Firma taka nie powinna żądać od nas żadnych przedpłat, zaliczek, kaucji czy też opłat związanych z wyszukiwaniem odpowiedniego dla nas miejsca zatrudnienia.

 

Rozpoczynając pracę w Holandii nie musimy posiadać specjalnego pozwolenia na pobyt oraz zatrudnienie. Nie musimy także wykazać, że posiadamy zakwaterowanie, chociaż o ten element powinniśmy zadbać jeszcze przed podjęciem pracy, głównie dla własnego komfortu. Pewne wymagania jednak istnieją. Po pierwsze, posiadać powinniśmy aktualny dowód tożsamości, w postaci paszportu bądź dowodu osobistego. Po drugie, posiadać musimy numer BSN ( Burgerservicenummer ). Korzystając z usług agencji pracy to ona zatroszczy się o jego nadanie, w innym wypadku udać powinniśmy się do holenderskiego urzędu miasta, właściwego dla miejsca naszego zamieszkania.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej wybieranymi przez Polaków zajęciami jest praca w szklarni, magazynie, na linii produkcyjnej bądź w specjalizacjach takich jak elektryk czy ślusarz należy zaopatrzyć się w obowiązkowe dla mieszkańca Holandii ubezpieczenie. Ubezpieczyciel ma obowiązek przyjęcia każdego, kto zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na czynniki zewnętrzne. Brak ubezpieczenia to nie tylko nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne lecz także grzywna.

 

Co wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego? W większości przypadków jest to wystarczający zakres usług, możemy bowiem korzystać z lekarza domowego, usług świadczonych przez szpitale oraz pielęgniarki, lekarstwa, opieka położnicza czy też pomoc medyczna.

 

Jak widać praca w Holandii nie wymaga ogromnej liczby formalności, przed wyjazdem postarajmy się jednak zadbać o nie wystarczająco wcześnie. Pozwoli nam to skupić się na pobycie bez obaw o możliwe nieprzyjemności.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń