Studia w Niemczech, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

W chwili obecnej, gdy podróżowanie po świecie jest maksymalnie ułatwione a miejsce zamieszkania zmieniać możemy kilkanaście razy, studia za granicą nie są już czymś wyjątkowym i niespotykanym. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd po to by zdobywać wiedzę i wracać do kraju z dyplomem zagranicznej uczelni, który pozwoli na uzyskanie przewagi nad innymi kandydatami oraz zdobycie wymarzonej pracy. Zanim jednak podejmiemy ten krok, czeka nas kilka formalności.

 

Niemcy to kraj o największym możliwym wyborze kierunków studiów w Europie. Jeśli dodamy do tego możliwość w pełni darmowego studiowania, konieczność znajomości jedynie języka angielskiego, blisko naszych zachodnich sąsiadów oraz możliwość podjęcia pracy na rynku niemieckim, wybór studiów zagranicznych prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Warto dodać, w Niemczech znajdziemy 308 różnego rodzaju szkół wyższych oraz 16.000 kierunków studiów. To prawda, jest z czego wybierać.

 

Wymagania na studiach w Niemczech.

 

Aby rozpocząć proces rekrutacji na studia w Niemczech w przypadku Polaków niezbędne jest świadectwa zdania matury. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie w systemie DAAD czy spełniamy wymagania rekrutacyjne dla wybranych przez nas uczelni. Sprawdzić musimy także czy uczelnia należy do systemu uni-assist, dzięki czemu za pomocą jednego kompletu dokumentów złożymy wnioski do kilku różnych szkół. Dostarczyć je powinniśmy pomiędzy początkiem czerwca a 15 lipca.

 

Kolejnym ważnym elementem jest sam pobyt na terenie Niemiec. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy możliwość poruszania się po kraju na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu. Gdy już dostaniemy się na wymarzony kierunek zgłosić musimy pobyt stały, przedstawiając paszport, umowę najmu oraz dokument, który potwierdzi przyjęcie na studia. W szczególnych przypadkach musimy także udowodnić, że stać nas na pobyt w Niemczech.

 

Ile kosztują studia w Niemczech?

 

Kwestia czesnego za studia zależy od landu i nie są to wysokie kwoty. W większości regionów za studia płacić nie trzeba, nie licząc obowiązkowych opłat semestralnych. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze uczelni oraz kierunku warto sprawdzić powyższe kwestie. Biorąc pod uwagę często ograniczone środki może okazać się, że różnice w czesnym stanowić będą dla nas ważny czynnik decydujący o wyborze. Inną kwestią są koszta utrzymania, zakwaterowania, dojazdów na uczelnię oraz wszystkich niezbędnych środków dydaktycznych.

 

Największą część naszych środków przeznaczymy na zakwaterowanie. Tutaj nie istnieją żadne średnie, ceny mieszkań oraz pokoi różnią się od siebie i podobnie jak w naszym kraju, zależą od lokalizacji czy prestiżu uczelni. Na szczęście istnieje także możliwość uzyskania stypendiów oraz dofinansowań, warto więc skorzystać z takiej możliwości. Aby uzyskać więcej informacji należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną uczelnią, tam na pewno znajdziemy wszystkie interesujące nas odpowiedzi. Jeśli zapadnie już decyzja o wyjeździe gorąco polecamy nasze busy Polska Niemcy które kursują każdego dnia 🙂

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń