Transport publiczny w Holandii, jak poruszać się po największych miastach?

Jakie obawy pojawiają się najczęściej podczas podróży do zupełnie nieznanego nam kraju, szczególnie w przypadku gdy mieszkańcy posługują się zupełnie innym językiem? Duża część z nich dotyczy poruszania się po miastach, pomiędzy nimi, możliwości skorzystania z transportu publicznego. Gdzie zakupić bilety? Jaka jest ich cena? W jaki sposób sprawdzić można trasę przejazdu? Wbrew pozorom, nie są to duże wyzwania, także w Holandii.

 

Tylko niewielka część z nas ma ochotę na podróżowanie autostopem, zaznaczyć jednak trzeba, że duża część mieszkańców Holandii jest pod tym względem wyjątkowo uprzejma. Bardzo szybko znajdziemy chętnych do wspólnej podróży, wcześniej obowiązkowo powinniśmy jednak ustalić trasę przejazdu, poszukując kierowców między innymi w licznych zajazdach i parkingach. To o wiele bezpieczniejsza opcja niż poszukiwanie transportu tuż przy drodze. Jeśli jesteśmy gotowi, możemy szybko i sympatycznie dotrzeć do celu.

 

Jak poruszać się po Holandii?

 

Zanim wybierzemy właściwy dla nas środek transportu warto zapoznać się z Informacją Ogólnokrajowej Komunikacji Publicznej. Znajdziemy tam niezbędne dane oraz ciekawostki, porady dzięki którym w łatwy sposób opanujemy sztukę poruszania się po mieście. Warto także zaopatrzyć się w tak zwaną OV-Chipkaart, dzięki której nie będziemy musieli co chwilę kupować pojedynczych biletów. Warto zapoznać się z tymi informacjami wcześniej, zdecydowanie ułatwią nam poruszanie się.

 

Pamiętajmy także o tym, że w większości miast Holandii parkingi są wyjątkowo drogie. Przoduje w tej kwestii Amsterdam jednak także inne miasta mogą nas w tej kwestii niezbyt przyjemnie zaskoczyć. Jeżeli więc planujemy sprawne przemieszczanie się z miejsca w miejsce najlepszym rozwiązaniem staje się rower, który pozwoli nam uniknąć korków oraz znacznych opłat parkingowych. Co istotne, pozwoli także zwiedzić i zobaczyć o wiele więcej, ma więc to swoje niezaprzeczalne plusy, warte rozważenia.

 

Busem czy pociągiem po Holandii?

 

O ile autobusy działają w Holandii sprawnie i docierają wszędzie tam, gdzie kolej nie ma możliwości, zdecydowana większość mieszkańców jak i turystów jako główny środek lokomocji wybiera pociąg. Ceny biletów nie różnią się między sobą za bardzo, rozbudowana sieć kolejowa wydaje się więc bardzo istotnym argumentem. Oczywiście bezpośrednio po mieście możemy wybrać autobus ale… jak zawsze lepszym rozwiązaniem staje się rower, korzystając z niesamowicie efektywnie rozbudowanych ścieżek rowerowych.

 

Ruch rowerowy to zdecydowanie jeden z największych fenomenów w Europie. Kilkanaście tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych, możliwość pozostawienia roweru bądź wynajmu praktycznie na każdym kroku. Co ciekawe, w ten sposób podróżować możemy także pomiędzy miastami, co daje nam pełnię obrazu kwestii związanych z poruszaniem się po Holandii. Możemy co prawda korzystać z innych form podróżowania jednak to właśnie jazda rowerem dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń