Podróż do Holandii – o czym powinniśmy pamiętać?

Kiedy decyzja o wyjeździe do Holandii została podjęta pozostaje nam zadbać o kilka podstawowych kwestii niezbędnych w trakcie pobytu w tym kraju. Większość porad nie różni się niczym od podróży do innych krajów europejskich, można więc traktować je jako uniwersalne wskazówki podczas naszej wyprawy. Nie zapominajmy przede wszystkim o tym, że priorytetem pozostaje podróż bezpieczna i komfortowa, transport jest bowiem ważnym czynnikiem wpływającym na nasze zadowolenie z wyjazdu.

 

Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy o kilku ważnych elementach, bez których nie powinniśmy wyjeżdżać z domu. Pierwszym z nich jest posiadanie wszystkich aktualnych dokumentów, przede wszystkim dowodu osobistego, który powinien wystarczyć w większości krajów europejskich. Istotne jest także aby posiadać ksero naszych dokumentów, przechowywane w innym miejscu niż oryginały. To zawsze właściwe zabezpieczenie w przypadku kradzieży. Nie zapominajmy także o posiadaniu przy sobie podstawowych leków oraz niezbędnej ilości gotówki bądź karty płatniczej, na wypadek gdyby koszta pobytu przerosły nasze początkowe oczekiwania.

 

Wybierając się w podróż do Holandii, szczególnie gdy jest to nasza pierwsza wizyta w tym kraju, pamiętajmy o zabraniu ze sobą papierowej wersji przewodnika. Bez względu na to jak bardzo uzależnieni jesteśmy od technologii nie w każdym miejscu uzyskamy bezproblemowy dostęp do Internetu, bateria w naszym telefonie także bardzo szybko może nas negatywnie zaskoczyć. Dzięki papierowemu, kieszonkowemu przewodnikowi holenderskie miasta nie będą dla nas tajemnicą, pomagając nie tylko w zwiedzaniu lecz także odnalezienie najważniejszych punktów orientacyjnych. Lektura przewodnika to także idealny sposób na spędzenie czasu w trakcie podróży busem.

 

Holandia to kraj o wyjątkowo restrykcyjnych przepisach związanych z ruchem drogowym, jeśli więc planujemy dłuższy pobyt oraz poruszanie się autem, zwróćmy na ten element szczególną uwagę. Wysokie mandaty sprawiają, że kierowcy bardzo rzadko przekraczają nałożone ograniczenia, szczególnie w terenie zabudowanym. W Holandii bardzo często spotykane są fotoradary a także odcinkowe pomiary prędkości, które skutecznie zniechęcają do jakiegokolwiek przekraczania dozwolonych prędkości. Nie zapominajmy także, że w Holandii rowerzysta jest uprzywilejowanym uczestnikiem ruchu, nawet jeśli przepisy tego wyraźnie nie deklarują. Bez względu na sytuację jesteśmy zobowiązani do tego by ustąpić mu pierwszeństwa. W przypadku jakiejkolwiek kolizji winny zawsze pozostanie kierowca samochodu.

 

Jeśli podróżujemy do Holandii w celach zarobkowych pamiętać musimy o obowiązkowej rejestracji w Gemeente, posiadając adres pobytu by uzyskać BSN, który jest odpowiednikiem naszego numeru PESEL. Niezbędne jest także założenie konta w banku, co umożliwia uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Wyjazd do Holandii to z pewnością przemyślana decyzja, bez względu na turystyczny czy zarobkowy charakter podróży. Pamiętajmy więc o tym by jeszcze przed opuszczeniem naszego kraju zadbać o wszystkie niezbędne elementy.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń