Wyjazd do Niemiec na stałe – jakie formalności spełnić?

Planując wyjazd do Niemiec na stałe pamiętać musimy, że jak w każdym kraju europejskim wiąże się to z szeregiem formalności, o które musimy zadbać. Kiedy już jednak podejmujemy tą istotną decyzję o zmianie miejsca naszego zamieszkania nie musimy bać się nadmiaru obowiązków jakie na nas ciążą. Unijne prawo daje nam możliwość swobodnego przemieszczania się oraz osiedlania w dowolnym wybranym przez nas miejscu w kraju należącym do Unii Europejskiej.

 

Mieszkanie w Niemczech wiąże się z kilkoma podstawowymi obowiązkami, które musimy uwzględnić w naszych poczynaniach. Wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów pamiętajmy, że bez względu na cel pobytu przez pierwsze trzy miesiące traktowani jesteśmy jak turysta. Oznacza to, że mamy wystarczającą ilość czasu na dopełnienie wszelkich formalności. Po tym okresie musimy bowiem zameldować się w miejscu naszego pobytu, dokonać ubezpieczenia w jednej z dostępnych kas chorych a także założyć konto w banku, niezbędne do otrzymywania środków finansowych ze źródła naszego utrzymania. W przypadku niedopełnienia obowiązków łamiemy unijne prawo, powinniśmy więc przyłożyć do tych czynności szczególną wagę.

 

Zameldowanie w Niemczech teoretycznie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od momentu wjazdu na teren kraju, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy, wspominanych powyżej. Sytuacja zmienia się natomiast gdy wynajmujemy mieszkanie, wtedy obowiązek meldunkowy zmusza nas do dokonania tej czynności już w ciągu 2 tygodni od momentu wprowadzenia się. Warto więc nie czekać do ostatniej chwili szczególnie, że posiadanie meldunku jest konieczne chociażby do założenia konta w banku, co nieuchronnie czeka nas w bliskiej przyszłości. Ważne, by w przypadku wynajmu mieszkania posiadać także zgodę właściciela.

 

Osiedlając się w Niemczech musimy wykazać, że jesteśmy w stanie utrzymać się w tym kraju a więc posiadać wspominane wyżej konto bankowe oraz środki, co istotne obojętnego pochodzenia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by nasz pobyt finansowała rodzina, znajomi czy posiadane do tej pory oszczędności. Przebywając na terenie Niemiec obowiązkowe jest także ubezpieczenie zdrowotne. Nie musi ono co prawda być zawarte na terenie Niemiec, musi jednak spełniać tamtejsze standardy oraz wymogi.

 

Bez względu na obowiązkowe formalności przenosząc się na stałe do Niemiec warto zapoznać się z kulturą oraz zwyczajami, co zdecydowanie ułatwi nam pobyt oraz pozwoli na niestandardowe spędzanie czasu. Jedną z istotnych różnic w porównaniu do polskich zwyczajów jest chociażby zupełnie wolna od pracy niedziela, co sprawia, że zamknięte są wszystkie dostępne sklepy. Warto w tym czasie zaplanować sobie odpoczynek oraz rozrywkę, która w zależności od niemieckiego miasta, w którym przebywamy, różnić się będzie rodzajem odwiedzanych miejsc, zabytków, restauracji.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń