Wynajem mieszkania w Holandii – czy to się opłaca?

Wyjeżdżając do Holandii i planując tam dłuższy pobyt, stajemy przed jednym z najważniejszych wyborów, jakie podjąć musimy organizując swoje życie w tym kraju. Zakładając, że nie planujemy stałego pobytu na okres co najmniej kilkunastu lat wynająć powinniśmy mieszkanie, z czym wiąże się kilka istotnych kwestii, o których nie możemy zapominać. Holandia jest państwem o dość dużej gęstości zaludnienia, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty życia i utrzymania. Zakładać musimy więc, że również wynajmowanie mieszkania w Holandii wiązało będzie się ze znacznymi wydatkami.

 

Część zasad obowiązujących w Holandii jest bardzo zbliżonych do tych, jakie spotkać możemy w Polsce. Przede wszystkim, wynajmując mieszkanie podpisać musimy kontrakt. Może on co prawda zostać zawarty w postaci ustnej, jest to jednak zdecydowanie odradzane ze względu na brak możliwości udowodnienia tego typu transakcji. Umowę zawrzeć powinniśmy na czas określony, co daje nam pewność, że nie zostaniemy z mieszkania wyproszeni o wiele wcześniej.

 

Kontrakt zawierać powinien wszystkie niezbędne dane, dotyczące tak wynajmującego jak i miejsca, w którym planujemy zamieszkać. Im więcej informacji, tym lepiej, unikniemy w ten sposób niepotrzebnych niespodzianek. Pamiętajmy także, by opisać stan mieszkania, tak by opuszczając je nie było wątpliwości co do jego pierwotnego wyglądu.

 

W Holandii obowiązuje tak zwana ochrona wynajmu czyli huurbescherming. Zabezpiecza nas ona przed przedterminowym zakończeniem wynajmu mieszkania. To także główny powód dla którego umowa nie powinna mieć charakteru ustnego, jest ona bowiem bardzo trudna do udowodnienia. Jako osoba wynajmująca mieszkanie w Holandii zobowiązani jesteśmy przede wszystkim do trzymania się terminu wypowiedzenia, określonego pomiędzy jednym a trzema miesiącami. Każde wypowiedzenie musi być złożone pisemnie i nie musimy podawać konkretnego powodu naszej rezygnacji.

 

Wynajmując mieszkanie w Holandii mamy możliwość zgłoszenia się do instytucji nazywanej Huurcommissie a więc Komisji do spraw wynajmu. Cały proces jest więc o wiele lepiej kontrolowany niż ma to miejsce w Polsce. Komisja ta ma możliwość zweryfikowania czynszu początkowego, może rozstrzygać o zasadności podwyżki czynszu czy też niejasności związanych z tak zwanymi kosztami serwisowymi. Dodatek mieszkaniowy, nazywany Huurtoeslag, przysługuje w Holandii tym osobom, które płacą czynsz nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do osiąganych przez nie przychodów. Jest to wyjątkowo dobra wiadomość dla wszystkich wynajmujących, stanowi bowiem wartościową pomoc od Państwa w formie finansowej.

 

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii? Bardzo ciężko jest podać wiążące kwoty, zależą one bowiem od wielu czynników, tak jak chociażby konkretna lokalizacja. Nie są to małe wydatki, biorąc jednak pod uwagę pomoc jaką możemy uzyskać, zazwyczaj możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonującego kompromisu.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń