Wynajem mieszkania w Niemczech – jak się przygotować?

Podróżując do Niemiec w celach zarobkowych najczęściej nie planujemy osiedlenia się na stałe, nie wiemy także czy nie spotka nas w przyszłości konieczność zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy. Rozpoczynamy więc poszukiwania mieszkania na wynajem w Niemczech, z czym związany jest szereg formalności, o których powinniśmy pamiętać. Oprócz aspektów wizualnych, które mają zawsze istotne znaczenie, zadbajmy także o niezbędne dokumenty.

 

Aby wynajem mieszkania w Niemczech był możliwy przede wszystkim okazać powinniśmy nasze zarobki za okres ostatnich 3 miesięcy. To istotny warunek, również bardzo logiczny, zabezpieczający interesy osoby wynajmującej nam mieszkanie. To także jedna z bardziej istotnych różnic w porównaniu z poszukiwaniem mieszkania w Polsce. Aby dokończyć proces wynajmu musimy także okazać dowody osobiste wszystkich pełnoletnich osób, które planują wraz z nami mieszkać w lokalu. Ostatnim z dokumentów jest zaświadczenie informujące o niezaleganiu z opłatami w miejscu naszego obecnego zamieszkania.

 

Dokumenty to jeden z najważniejszych warunków wynajmu mieszkania, pamiętać jednak musimy o kosztach oraz standardach jakie wymagane są na terenie Niemiec. Planując zająć lokal o mniejszej powierzchni możemy mieć problem z wynajmem go dla 4 osobowej rodziny. Większość spółdzielni zwraca uwagę na tego typu szczegóły, musimy więc wcześniej dowiedzieć się czy nie pojawiają się jakiekolwiek przeciwności blokujące nam możliwość wynajmu.

 

Kolejnym elementem, o którym zdecydowanie musimy porozmawiać, jest czynsz. Mieszkania o średnim standardzie to koszt około 350 euro, chociaż cena ta może różnić się w zależności od miejscowości i wyposażenia. Kwota ta zawiera najczęściej niezbędne opłaty a więc ogrzewanie, wywóz śmieci oraz fundusz remontowy. Dodatkowe koszta to przede wszystkim prąd i gaz, opłacane na podstawie zaliczek, rozliczanych na koniec roku. Opłaty nie różnią się więc w stosunku do polskich odpowiedników.

 

Pozostaje jeszcze temat kaucji. Jest ona co prawda ustalana indywidualnie, najczęściej wynosi jednak trzykrotność czynszu netto. Wynajmując mieszkanie za pomocą spółdzielni kaucję odzyskamy wraz z odsetkami, dzięki przekazaniu wpłaty na indywidualne konto bankowe. W przypadku spółdzielni opłaty pobierane są bezpośrednio z naszego konta bankowego, dlatego niezbędny jest numer IBAN niemieckiego banku. To jedna z formalności, o które zadbać powinniśmy od razu po przyjeździe na teren Niemiec, szczególnie gdy z góry zakładamy pobyt w celach zarobkowych.

 

Jednym z warunków wynajmu mieszkania z pomocą spółdzielni jest konieczność zarabiania minimum trzykrotności wysokości czynszu. Jeżeli więc jako 4 osobowa rodzina planujemy wynająć mieszkanie, pamiętać musimy nie tylko o właściwej powierzchni lokalu. Nie powinniśmy jednak mieć problemu z wyborem satysfakcjonującego nas mieszkania, liczba ofert w każdym z miast jest wyjątkowo szeroka, dostarczając nam ogrom możliwości oraz wyposażenia.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń