Zwolnienie chorobowe w Niemczech, co warto wiedzieć by z niego skorzystać?

O ile niewielu z nas lubi przebywać na zwolnieniu lekarskim, z wielu oczywistych względów, jednak czasem zdarza się sytuacja w której nasze zdrowie zdecydowanie nie pozwoli wybrać się do pracy. Jesteśmy zmuszeni skorzystać ze zwolnienia chorobowego, którego zasady nieznacznie różnią się w Niemczech w porównaniu do zasad jakie panują obecnie w Polsce. Wybierając się busem do Niemiec warto poznać te zasady, by przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych problemów.

 

Nie tylko ze względu na obowiązujące prawo czy też zasady lecz przede wszystkim ze względu na dobre stosunki z naszym pracodawcą o konieczności udania się na zwolnienie lekarskie poinformować powinniśmy niezwłocznie. Nie ważne czy jest to droga telefoniczna czy mailowa, jasne zasady współpracy każą nam od razu, w pierwszej kolejności, wysłać wiadomość do pracodawcy. Przepisy nie określają co prawda co oznacza „bezzwłocznie”, pozostaje to jednak w naszej gestii i podejściu do wykonywanych obowiązków.

 

Co warto wiedzieć o zwolnieniu chorobowym w Niemczech?

 

O ile pracodawcę poinformować powinniśmy niezwłocznie o tyle mamy 4 dni robocze na dostarczenie zwolnienia. Jest to wymóg konieczny i nieprzekraczalny. Nie musimy oczywiście robić tego samodzielnie, wystarczy że bliska nam osoba wybierze się do pracodawcy by przekazać mu rzeczony dokument. Nie zawiera on natomiast powodu naszej nieobecności, nie mamy też obowiązku informowania o nim pracodawcy. Posiadamy bowiem pełne prawo do prywatności.

 

Różnica w porównaniu z polskimi przepisami dotyczy wynagrodzenia jakie przysługuje nam w trakcie zwolnienia lekarskiego, w Niemczech otrzymujemy bowiem 100% pensji przez pierwszych sześć tygodni przebywania na zwolnieniu. Sprawia to, że możemy bez obaw o mniejsze zarobki udać się na konieczne leczenie. Dopiero po sześciu tygodniach starać się musimy o zasiłek, którego wysokość uwarunkowana jest jednak wieloma czynnikami. Co ważne, zwolnienia lekarskie nie są mimo korzystnych warunków nadużywane.

 

Co wolno w czasie zwolnienia chorobowego?

 

Tak naprawdę uwarunkowania związane ze zwolnieniem lekarskim nie są bardzo restrykcyjne. Możemy bez problemu udać się na spacer, zakupy czy jakiekolwiek krótkie wyjście z domu. Co natomiast oczywiste, nie możemy udać się w podróż, wykonywać elementów które przeczą idei zwolnienia a więc wykorzystania czasu na wyleczenie choroby. Niedopuszczalne jest przebywanie w klubach, restauracjach, uczestniczenie w imprezach masowanych. Jest to jednak logiczne i łatwe do zrozumienia.

 

Nasz pracodawca ma prawo sprawdzić czy na pewno chorujemy i czy przebywamy w domu. Symulacja choroby dość łatwo wychodzi na światło dzienne, warto więc stosować się do podstawowych zasad by uniknąć nieprzyjemności. Co równie ważne, pracownik na zwolnieniu lekarskim może być zwolniony z pracy, Z tego chociażby względu pisaliśmy o uczciwym podejściu do pracodawcy. Ze zwolnienia chorobowego warto korzystać jedynie we w pełni uzasadnionych przypadkach.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń