Co warto wiedzieć o Niemczech? Sprawdź interesujące ciekawostki!

Jak dużo wiemy o naszych zachodnich sąsiadach? Rozmawiając z przypadkowymi osobami okazuje się, że niewiele. Opieramy swoją wiedzę na lekcjach historii, opowieściach znajomych oraz licznych stereotypach, zapominając o tym, że jest to kraj o wyjątkowej kulturze, niesamowitych tradycjach, niezwykle nowoczesny i rozbudowany, z tak różnymi zakątkami, że odwiedzenie ich wszystkich jest nierealne nawet dla samych mieszkańców. Co więc warto wiedzieć o tym kraju?

 

Ponieważ informacji ogólnodostępnych, dotyczących najważniejszych danych związanych z Niemcami jest bardzo dużo, poniżej przedstawiamy kilka ciekawych, niekoniecznie przydatnych na co dzień lecz wartych poznania ciekawostek. Zazwyczaj te najdrobniejsze mają największy wpływ na odbiór całego kraju przez turystów, wybierając się więc na wycieczkę do Niemiec kilka z nich zdecydowanie poznać powinniśmy. A może okaże się, że różnice pomiędzy naszymi krajami nie są aż tak duże?

 

Chleb i… piwo?

 

Czy wiedzieliście o tym, że w Niemczech spotkać można ponad 300 gatunków chleba? To chyba jedna z najczęściej powtarzanych statystyk dotyczących tego kraju. Większości z nich nie jesteśmy w stanie zapamiętać, jednak warto sprawdzić jak smakuje chleb cebulowy, z ziarnami słonecznika czy też pestkami dyni a to przecież tylko najbardziej podstawowe odmiany. Jeśli do tego dodamy ponad 6000 odmian piwa, dane te stać się mogą całkiem ciekawą statystyką by zabłysnąć wśród znajomych.

 

Więcej statystyk? Wiecie jakie nazwisko pojawia się w Niemczech najczęściej? Aż 1,5% ludności nosi nazwisko Müller, co przekłada się na 320 000 osób o dokładnie tym samym nazwisku w książce telefonicznej. Co ciekawe, nazwisko to w Polsce oznacza młynarza, chociaż ciężko jest odnaleźć jakiekolwiek dokładniejsze powiązanie między nazwiskiem a historyczną definicją. Mimo to szansa, że na ulicy spotkamy osobę o tym właśnie nazwisku jest bardzo duża, możemy wręcz zakładać, że co najmniej jeden nasz niemiecki znajomy tak się właśnie nazywa.

 

Ciekawostki o kulturze i nauce

 

Czy wiecie jak wygląda system oceniania w Niemczech? Odwrotnie niż w Polsce ocena 1 jest bowiem tą najbardziej pożądaną, 6 natomiast to nota najgorsza. Nie wszystkim Polakom rozpoczynającym naukę w Niemczech jest łatwo przestawić się na taką właśnie skalę ocen. Co ciekawe, wakacje w tym kraju trwają zaledwie 6 tygodni, zauważalnie krócej niż w Polsce, jednak w trakcie roku szkolnego liczba krótszych przerw jest zdecydowanie większa.

 

Kolejną ciekawą i zupełnie nieprzydatną informacją jest fakt, że Niemcy posiadają największe na świecie zagęszczenie… teatrów operowych. Mieszkańcy bardzo mocno stawiają na kulturę jako formę spędzania wolnego czasu, przedstawienia są pełne akcji, dramatów i wzniosłych pieśni. W sieci znaleźć można wiele bardzo podobnych informacji, teoretycznie niekoniecznie niezbędnych jednak ich znajomość pomoże nam zrozumieć wiele przyzwyczajeń i tradycji, na jakie napotkać możemy w tym kraju.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń