Jak zrobić dobre zdjęcie z podróży? Mały poradnik początkującego fotografa

W dobie swobodnego dostępu do nowych technologii fotografowanie nie stanowi dla nas żadnej przeszkody. Nawet zwykłe telefony potrafią wykonać zdjęcie w akceptowalnej jakości dzięki czemu chociażby niektóre profile na Instagramie zapierają dech w piersi. Wybierając się w podróż warto jednak zaopatrzyć się w dobrej jakości aparat fotograficzny, których cena obecnie nie spustoszy naszego portfela, pozwoli jednak wykonać zdjęcia niesamowite.

 

Pomimo aparatów z praktycznie nieograniczonymi możliwościami, automatyką, nadal to od nas w głównej mierze zależy jakość zdjęcia. Czy warto zadbać o ten element np. w trakcie podróży busem do Holandii? Nie tylko jako idealna pamiątka dla nas samych lecz także w dobie mediów społecznościowych fajne, ciekawe zdjęcie przyciągnąć potrafi sporo uwagi. Czy posiadając niewielką wiedzę na temat sztuki fotografii możemy wykonać zdjęcie idealne? Szansa jest duża, szczególnie gdy zastosujemy się do podstawowych porad.

Od czego zacząć fotografowanie?

 

Chociaż może Wam się to wydać trywialnym pomysłem, jednym z najczęstszych powodów błędów w zdjęciach jest brudna matryca. Kiedy ostatnio ją czyściliście bądź chociażby przedmuchaliście sprężonym powietrzem? Warto, wręcz trzeba. Będąc już przy kwestiach sprzętowych, o ile jest to czasem bardzo niewygodne, zabierzmy ze sobą statyw. Nigdy nie wiemy kiedy nam się przyda a nawet delikatnie poruszone zdjęcia nie będą atrakcyjne dla jego odbiorców.

 

Pamiętajmy także o tym, że testowanie wielu opcji aparatu warto przeprowadzić w domu, na osiedlu, w najbliższej okolicy. W podróży zazwyczaj nie ma na to czasu. Dodatkowo raczej nie mamy ochoty na zderzenie z mnogością opcji w momencie gdy chcemy po prostu cieszyć się chwilą. Ustawienia dostosować musimy do pory dnia, oświetlenia, sytuacji a to wymaga od nas perfekcyjnej znajomości możliwości naszego sprzętu. Zanim poznamy większość ustawień poczekajmy z robieniem zdjęć w podróży.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Skupiając się już bezpośrednio na samych zdjęciach, zadbać musimy przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie, stabilizację oraz właściwe umiejscowienie fotografowanego elementu. Ważną kwestią jest tzw. trójpodział, sposób podziału zdjęcia dwiema pionowymi oraz dwiema poziomymi liniami. Przedmiot fotografii ustawiamy na przecięciu tych linii. Pozwoli nam to na możliwie najlepsze ujęcie.

 

Co istotne, dopóki nie jesteśmy profesjonalnym fotografem, pamiętajmy o tym, że zanim uda nam się zrobić zdjęcie idealne poświęcimy sporo czasu na próby i testy. Prawdopodobnie fotografując jeden obiekt zrobimy mu kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt zdjęć. Od lewej, od prawej, z góry, z boku. Testujmy i poznajmy nasz sprzęt na tyle dobrze, na ile to możliwe. Wraz z doświadczeniem przyjdą zdjęcia, które zaczną nam się podobać a z czasem przypadkowe ujęcia staną się w pełni zaplanowanymi scenami, ze z góry określonym oświetleniem.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń