Najważniejsze święta w Holandii? Poznajmy kilka z nich bliżej!

Każdy kraj posiada chociaż kilka świąt, które są dla danego regionu bardzo charakterystyczne, obchodzone w wyjątkowy sposób stanowiąc przy okazji sporą atrakcję dla turystów. Także w Holandii trafimy na kilka dni w roku, które w Królestwie Niderlandów są dla większości mieszkańców dniami wolnymi od pracy. Oprócz nich znajdziemy także święta zbliżone do naszych, tradycyjnych, obchodzone są jednak w odmienny, wart poznania sposób.

Zanim zapoznamy się z najpopularniejszymi świętami w Holandii warto wspomnieć o różnicach pomiędzy Niderlandami oraz Polską. W Holandii nie obchodzi się między innymi wigilii, lanego poniedziałku, tłustego czwartku, dnia kobiet, święta pracy czy też wszystkich świętych. To znaczna różnica, którą warto odnotować wybierając się do tego kraju. Możemy co prawda spotkać rodaków, którzy bardzo starają się podtrzymać tradycję, mieszkańcy Holandii są w tej kwestii tolerancyjni, świętować będziemy jednak w bardzo kameralnym gronie.

 

Święta charakterystyczne dla Holandii

 

Jednym z najważniejszych świąt dla mieszkańców Holandii jest Dzień Króla, który do roku 2014 obchodzony był 30 kwietnia. Tradycja ta trwała nieprzerwanie od 1949 roku a jej koniec związany był z datą urodzin nowego króla, Willema Alexandra, która przypada na 30 kwietnia. Dzień ten obchodzony jest w bardzo specyficzny sposób bowiem Amsterdam zamienia się w jedno wielkie targowisko. Tego dnia dozwolone jest dosłownie wszystko i widać to na każdej uliczce.

Święto Króla oznacza bowiem, że w tej jeden jedyny dzień sprzedawać możemy na ulicy wszystko na co tylko mamy ochotę. Brak jakichkolwiek zakazów, brak konieczności płacenia podatków, możliwość sprzedawania bezpośrednio na ulicy. Istne zakupowe i handlowe szaleństwo. To okazja także dla turystów, którzy zjeżdżają tego dnia w ilościach wręcz nieprawdopodobnych. Dodatkowe festyny i koncerty sprawiają, że jest to prawdopodobnie największy pchli targ na świecie. Jeśli chcemy wybrać się do Holandii tylko na chwilę, koniec kwietna jest ku temu okazją idealną.

 

Jakie inne święta w Holandii warto zauważyć?

 

Wyjątkowo hucznie obchodzone są w Holandii Mikołajki, które stanowią największe rodzinne święto wśród wszystkich, jakie mają miejsce w ciągu całego roku. Entuzjazm bijący od mieszkańców udziela się także turystom. Legendy i tradycje donoszą, że Mikołaj pojawia się w Holandii już w listopadzie, gdzie towarzyszą mu Czarni Piotrowie. W trakcie swojej podróży ozdobnym orszakiem, dosiadając siwego konia, odwiedza miasta i wsie by nieść radość i uśmiech.

Ciekawostką jest fakt, że znacznie inaczej w stosunku do polskich tradycji obchodzi się w Holandii Sylwestra, gdzie brakuje typowych sylwestrowych bali a większość mieszkańców spędza ten dzień przed telewizorem. I chociaż podobnie jak w przypadku Walentynek czy Halloween także tutaj zaczynają wdzierać się w tradycje zwyczaje z innych krajów, wciąż króluje tutaj sylwestrowy kabaret oglądany w telewizji, racuchy oraz sztuczne ognie, na które Holendrzy potrafią wydać wszystkie oszczędności.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń