Co warto wiedzieć o Oktoberfest? Ciekawostki o największym festiwalu piwa.

Czy jest wśród nas ktoś, kto o Oktoberfest nie słyszał? Największy festiwal piwa na świecie owiany jest już legendą a liczba atrakcji jakie dzieją się w trakcie jest ogromna. To prawdziwe święto nie tylko dla turystów lecz także samych mieszkańców. Jeżeli wybieracie się na najbliższą edycję, warto już teraz zamówić bus do Niemiec oraz zapoznać się z kilkoma ciekawostkami i faktami, które pozwolą Wam w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje festiwal.

 

Oktoberfest to dożynki chmielne, które już od 1810 roku organizowane są w Monachium, w Bawarii. Jeśli wierzyć danym z Wikipedii, przeciętna liczba osób odwiedzających festiwal wynosi aż sześć milionów, co stanowi jedną z największych atrakcji nie tylko w Europie ale i na świecie. Statystyki mówią także, że w trakcie festiwalu konsumowanych jest pięć milionów litrów piwa, które oferowane jest w litrowych kuflach. Prawdziwy raj dla turystów oraz mieszkańców, którzy do festiwalu przygotowują się pieczołowicie.

 

Ciekawostki związane z Oktoberfest.

 

Wiele osób zastanawia się nad tym dlaczego festyn odbywa się we wrześniu a nie w październiku, jak wskazywałaby sama nazwa. Otóż… kiedyś faktycznie święto piwa odbywało się w październiku. Stwierdzono jednak, że warto wykorzystać bardzo dobrą pogodę jaka panuje we wrześniu i festiwal przesunąć w czasie, zdarza się także, że trwa on aż do 3 października a więc równe osiemnaście dni. To dobra wiadomość dla turystów, którzy w czasie jesiennej aury niekoniecznie tak chętnie zmierzaliby do stolicy Bawarii.

 

Początek dwutygodniowej imprezy to przede wszystkim wielkie otwarcie festynu przez burmistrza, który wybija szpunt z pierwszej beczki Oktoberfest Bier i krzyczy O’zapft is! Rozlegająca się chwilę później salwa armatnia oznajmia, że święto czas zacząć. Ot tego momentu zabawie i atrakcjom nie będzie końca. Warto wspomnieć, że w trakcie festiwalu serwowane jest tylko piwo pochodzące z browarów mieszczących się w Monachium.

 

Masz już swój kufel z Oktoberfest?

 

Chyba najpopularniejsza pamiątka z festiwalu, rozchodząca się niczym świeże bułeczki. Ogrom straganów sprawia, że każdy powinien zdążyć w taki element się zaopatrzyć, szczególnie, że posiadają one specjalne oznaczenia, łącznie z datą festiwalu. Zdecydowanie stanie się on powodem zazdrości wielu kolegów z Polski. Oprócz kufli warto dokładniej zapoznać się z ofertą straganów, znajdziemy na nich wiele mniejszych bądź większych drobiazgów, które w miły sposób przypomną nam czas spędzony w Monachium.

 

Nie tylko piwem jednak Oktoberfest żyje. Jak na Bawarię przystało spróbować powinniśmy także precli, wieprzowiny, dań przygotowywanych na grillu czy też golonki. Nie zapominajmy także o serze, który jest świetnym dodatkiem do piwa a jednocześnie nawet pojedynczo jego smak wart jest wypróbowania. Jeżeli nadal wahacie się czy warto Oktoberfest odwiedzić możemy zapewnić, zdecydowanie warto. Ogrom sympatycznych, bawiących się osób przynieść może jedynie bardzo wyjątkowe wspomnienia.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń