Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech, poznaj tradycje zachodnich sąsiadów!

Pomimo tego, że główne założenia Świąt Bożonarodzeniowych są takie same bez względu na kraj do jakiego trafimy, o ile oczywiście są w nim obchodzone, o tyle poszczególne tradycje i zwyczaje mogą się od siebie dość znacząco różnić. Chociaż Niemcy obchodzą okres świąteczny w sposób dość zbliżony do naszego, znajdziemy także kilka elementów, które warto poznać i którym warto przyjrzeć się bliżej wybierając się do zachodnich sąsiadów.

 

Jedno nie zmienia się w większości odwiedzanych przez nas miejsc. Święta Bożego Narodzenia to święto rodzinne, spędzane z najbliższymi i chociaż fakt ten rozumiany jest dość różnie, intencje wszędzie są identyczne. W zabieganym na co dzień życiu staramy się znaleźć chwilę wytchnienia, odpoczynku, spokoju by porozmawiać, śmiać się i podzielić historiami, jakie przydarzyły nam się w ciągu ostatnich dni, miesięcy czy całego roku. To idealna okazja do spotkania w większym rodzinnym gronie.

 

Jak Niemcy obchodzą Boże Narodzenie?

 

Na pewno dla naszych zachodnich sąsiadów jest to jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. Podobnie jak u nas w Polsce, przygotowania zaczynają się już dość wcześnie, zazwyczaj 4 tygodnie przed świętami. Dzisiaj ten czas powoli się wydłuża i już na początku listopada w sklepach czuć bożonarodzeniowy szał. Tradycyjnie już w domach pojawiają się adwentowe wianki, w których znajdziemy cztery świeczki oraz fioletowe wstążki. Zapalając co tydzień jedną odliczamy czas do świąt.

 

W tym czasie również w każdym domu znaleźć można kalendarz adwentowy, również dość popularny u nas, w formie domku, z dwudziestoma czterema okienkami. I podobnie jak u nas, radość dzieci jest nieopisana gdy każdego dnia mogą otworzyć jedno okienko i cieszyć się znalezionymi tam słodyczami. Oprócz tych kupowanych w sklepie, podobne kalendarze wiele osób tworzy samodzielnie, dzięki czemu uzyskuje się efekt unikalności, przy okazji tworząc niepowtarzalny klimat świąt.

 

Czas bożonarodzeniowych kiermaszy.

 

Chociaż i u nas przyjęła się forma bożonarodzeniowych jarmarków, to właśnie w Niemczech przyjmują one bardzo charakterystyczną formę, nazywając się Weihnachtsmärkte. To idealne miejsce by wspólnie posłuchać kolęd, udać się po zakup niezbędnych świątecznych ozdób oraz wszystkiego, co w tym czasie będzie nam niezbędne, spróbować grzanego piwa czy też skosztować pierniczków, w Niemczech kupowanych jedynie w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób wyjeżdża i zamawia nasze busy do Niemiec właśnie z okazji kiermaszu.

 

Podobnie jak w Polsce, tak samo w niemieckiej rodzinie zabraknąć nie może choinki, która to właśnie w Niemczech zapoczątkowała tradycję jej przyozdabiania. Co istotne, w większości domów oprócz choinki znajdziemy także niewielki, drewniany żłobek, imitację stajenki. Takich ozdób i wyjątkowych elementów znaleźć możemy w niemieckiej tradycji o wiele więcej. Dla naszych zachodnich sąsiadów to święto wyjątkowe, obchodzone z dużą radością i wyczekiwaniem.

Chcesz zarezerować przejazd? Kliknij w przycisk obok!
Zadzwoń